Nízkoenergetický nebo pasivní dům?

Otázka, kterou si pokládají především lidé, jež tížnou k ekologickému modelu bydlení a jejichž snem je vlastnit rodinný dům s nízkými provozními náklady. Na rozdíl od klasické stavby stojících všude kolem nás, existují dvě možná řešení.

  • Nízkoenergetický dům
  • Pasivní dům

O obou variantách vám povíme několik základních informací a je pouze na vás samotných, jaké verzi dáte přednost.

Nízkoenergetický dům

Jde o stavbu, u níž byste na první pohled možná ani nepostřehli, proč nese právě toto označení. Důvod je však jednoduchý. Takto jsou pojmenovány stavby, jejichž roční spotřeba tepla na 1 m2 nepřevyšuje hodnotu 50 kWh.

Použity mohou být standardní zdící materiály, mezi něž se řadí klasické cihly či pórobetonové tvárnice. Důležitá je kvalitní izolace ve všech směrech, od podlahy, až po střechu, včetně oken.

Při dodržení odpovídajících stavebních procesů získáte provozně nenáročný dům, který je minimálně třikrát úspornější, než běžná stavba.

nizkoenergeticky dum

Pasivní dům

Tento typ rodinného bydlení má již určité charakteristické vlastnosti, jež jsou na první pohled nepřehlédnutelné. Obvykle je to moderní a nadčasová architektura, spousta prosklených ploch, vhodné situování vůči světovým stranám a viditelné použití přírodních materiálů.

Za pasivní dům je považován objekt, u něhož roční spotřeba tepla nepřesáhne 15 kWh na 1 m2. Zcela zjednodušeně lze říci, že budova podobného typu využívá všudypřítomnou energii. Tu mimochodem produkujete také.

  • Teplo získávané ze slunečních paprsků
  • Rekuperace vzduchu s minimální ztrátou
  • Energie přijímaná od domácích spotřebičů i z obyčejného mytí nádobí

Náklady na výstavbu domu

Je samozřejmě pochopitelné, že prvopočáteční výdaje na pasivní dům budou jistě vyšší oproti nízkoenergetické variantě. Návratnost financí však bude podobně rychlá kvůli nižším provozním nákladům.

Obrázek převzat z webu www.freedigitalphotos.net (autor: Stuart Miles).


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.