Srubové domy

Jestliže uvažujeme o vlastním bydlení, máme dnes několik možností, jaký typ domku bychom si pořídili, z jakého materiálu, v jaké velikosti a hlavně od jaké firmy. Stavebnictví prošlo mnoha změnami, mnoha inovacemi a tak dnes není ničím výjimečným dřevostavba v podobě srubu nebo nízkoenergetického domu. Jsou to domky jako každé jiné, mají okna, dveře i podlaží, ale liší se typem a právě již zmíněným materiálem. Investoři, kteří chtějí postavit dřevostavbu, se často ptají, zda si zvolit klasickou dřevostavbu z dřevěných panelů nebo srubový dům z pevné kulatiny. Otázky si kladou také na téma, jaké jsou výhody a nevýhody obou staveb a technologických postupů? Který z nich je rychlejší a který je levnější?

Dřevostavby moderní doby

Dřevěné domy mohou být postaveny několika způsoby, s využitím různých materiálů a technologií. Domy, které se stavějí z dřevěných panelů a desek, jsou vytvářeny tradičním způsobem na staveništi nebo jsou vyráběny v továrně jako prefabrikované domy. Obvykle se na staveniště dodávají hotové stěny s izolačními, okenními a dveřními rámy. Srubové domy jsou stavěny s kvalitní kulatiny stromů, které jsou k tomu přímo určeny a jsou vhodné pro takovéto stavby. Tyto dřevěné sruby již nejsou jen symbolem pro romantiku nebo horskou rekreaci. S pomocí dnešní moderní technologie se tyto domy staly plnohodnotnými stavbami pro naše spokojené moderní bydlení. Jejich obliba rok od roku stoupá a my se s nimi setkáváme stále častěji.

Výhody srubových domů

Jestliže stále ještě váháme nad tím, jestli si postavit srub nebo klasický zděný dům, máme pro vás několik typů, které by mohly přispět k lepšímu rozhodování. Dřevostavby obecně jsou domy, které mají jednu velkou výhodu právě oproti zděným stavbám a to je rychlost, s jakou je takový dům postaven. Srubové domy mohou stát na svém místě do několika týdnů a my máme pak už jen povinnost se do něj nastěhovat. Klasický zděný dům trvá skoro celý rok, mnohdy i déle, než je postaven. Tuto výhodu samozřejmě uvítá ten, koho tlačí čas a to ať už z jakéhokoliv důvodu.

Ale není to jen o úspoře času. Stavba srubu se obejde bez tzv.mokrých prací, jako je třeba betonování, a proto je zde možná práce prakticky po celý rok včetně zimy, a při budování budovy není třeba provádět technologické přestávky. Další výhodou srubu je také to, že je postaven z kvalitního dřeva, které jak známo je výborným tepelně izolačním materiálem, je to přírodní materiál, který byl znám již před mnoha lety, jako dokonalý stavební prvek. Navíc je to obnovitelný materiál, kterých není zrovna mnoho.

Spolehlivá firma

Nejdůležitější je, vybrat si odborníky se správnými znalostmi a zkušenostmi, které mohou dobře využít ve svých projektech a zajistit tak řádný dohled nad pracemi na stavbě. Také je velmi důležité vybrat správnou kvalitu dřeva pro stavbu. Sruby se stavějí především z kanadské jedle nebo severského smrku, jenž jsou velmi odolné proti povětrnostním podmínkám.  Samotná stavba je trošku náročnější a tak vybrat si odborníky je jistě na místě. Vše musí dokonale do sebe zapadat, aby výsledek byl co nejlepší.

Při úvahách nad tím, zda si pořídit srub, bychom se ale také měli zamyslet nad tím, co od takového domu vlastně očekáváme. Dokonce ani estetické hledisko bychom neměli obcházet, protože mít postavený dřevěný srub v panelákové zástavbě není zrovna nejvhodnějším řešením. Tyto typy domů jsou nositeli určitého stylu, který se musí alespoň trochu slučovat s okolím.

Požární odolnost

S každými dřevostavbami je spojována také otázka požární odolnosti. Tady můžeme konstatovat, že dřevo je samozřejmě hořlavý materiál, ale zachovává si určitou pevnost po velmi dlouho dobu. To znamená, že při požáru dojde k zuhelnatění povrchu kulatiny a vytvoří se tak izolační vrstva, která samotné hoření trochu zpomaluje. Pokud chceme ovšem srub dokonale nehořlavý, můžeme její vnitřní stěny opatřit sádrokartonovými deskami, které mají vysokou požární odolnost a mají označení RFI.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.