V minulosti byl v akvaristikách k dispozici pouze propraný křemičitý písek (štěrk). V současné době si akvaristé mohou vybírat ze tří základních druhů akvaristických substrátů. Mohou si pořídit obyčejný křemičitý písek (štěrk), jílový pálený substrát bez obsahu živin nebo sušený jílový substrát s obsahem živin.
Obyčejný křemičitý písek (štěrk)
Obyčejný křemičitý písek je inertní podklad. Protože neobsahuje žádné živiny, nepřispívá nijak k rovnováze v akváriu. Je vhodný do akvárií s minimem rostlin. Do akvárií s větším množstvím rostlin jsou vhodnější jílové substráty. Pokud chcete písek použít i v akváriu s rostlinami, je nutné do vodního sloupce pravidelně přihnojovat kapalnými hnojivy nebo na dno pod písek položit zásobní substrát.
Do běžných akvárií je ideální písek o zrnitosti 1 až 4 mm. Při větší zrnitosti bude odpad z ryb zapadávat do štěrku a zahnívat. K zahnívání ve spodní části by mohlo docházet i v případě zrnitosti menší než 1 mm.
Jílové pálené substráty bez obsahu živin
Jílové pálené substráty jsou jíl, který byl vypálen. Vypálením získá jíl tvrdou konzistenci, nedrolí se a nezakaluje vodu v akváriu. Jílové pálené substráty mají přírodní vzhled a většinou černou nebo hnědou barvu. Jsou velmi pórovité a může se tak v nich usadit větší množství užitečných bakterií, čímž se zvýší schopnost biofiltrace akvária. Díky tomu bude akvárium fungovat, jako byste do něj vložili další filtr.
Jílové pálené substráty jsou lehčí než štěrk, dno tedy nesléhá, což vyhovuje kořenům rostlin. Protože neobsahují žádné živiny, je nutné do vodního sloupce přihnojovat kapalnými hnojivy nebo pod ně umístit zásobní substrát.
Výhodou pálených substrátů je, že do sebe nacucají z vody v akváriu živiny, které jsou následně k dispozici vodním rostlinám a neplavou ve vodním sloupci, kde by z nich mohly profitovat řasy.
Nevýhodou pálených substrátů, oproti pískům je, že jsou lehčí a obtížně se z nich vytváří členité dno, protože mají tendenci se sesypávat do roviny.
Sušené jílové substráty s obsahem živin
Sušené jílové substráty s obsahem živin nejsou pálené, ale jak je uvedeno v jejich názvu, jsou sušené. Jsou to kuličky z úrodné hlíny o průměru asi 2 mm. V akváriu fungují jako kompost, aniž by špinily vodu, protože se nedrolí a jsou kompaktní.
Jejich výhodou, oproti páleným jílům bez obsahu živin je, že snižují tvrdost a pH vody na hodnotu, která je ideální pro tropické ryby a rostliny. Díky tomu, že jsou tvořeny humusem, který rostlinám dodává všechny potřebné živiny, není nutné používat zásobní substráty nebo příliš do vodního sloupce hnojit. Živiny z vody do sebe nasávají lépe než pálené jíly a ve vodě jich tedy zůstává minimum, což omezuje růst řas. Jsou těžší než pálené jíly a lze z nich tedy vytvořit členité dno.
Nevýhodou sušených jílových substrátů s obsahem živin je, že první 3 týdny po založení akvária se z nich uvolňují dusíkaté látky a nelze ihned do akvária vpustit ryby. V těchto prvních 3 týdnech je nutné denně v akváriu měnit velké množství vody. Rostliny do tohoto substrátu však můžete zasadit hned první den.
Zásobní substráty pod písky a pálené jíly
Pokud jste na dno akvária použili písek nebo pálený jíl a chcete v akváriu pěstovat i rostliny, je nezbytné umístit pod písek či jíl ještě zásobní substrát, který bude vyživovat kořeny rostlin. Zásobní substrát není nutné přidávat k sušeným jílům.
Hnojiva do substrátu
Pokud chcete dohnojit dno nebo v akváriu plánujete pěstovat jen minimum rostlin, můžete na dohnojení použít hnojící tabletky, tyčinky nebo kuličky.
Nejnovější komentáře