Bateriova ridici jednotka na kohoutek

Základem efektivního zalévání je především pravidelnost. Jak ji své zahradě zajistit?

Horká léta posledních let sebou přináší nejen nové možnosti v oblasti pěstování širšího počtu plodin, ale také nedostatek vláhy, který se většina majitelů zahrad snaží řešit po svém. Někdo stojí každý večer v zahradě s hadicí v ruce, jiný raději nosí těžké konve. Ti zkušenější, kteří si chtějí ušetřit čas a práci, vsází na automatizovaný typ závlahy. Jedním ze způsobů, jak vnést do vašeho zalévání automatizaci, je pořízení praktického časovače, který bude automaticky spouštět a vypínat vodu v předem nastavených intervalech.

Automatický systém vyžaduje rozvod vody

Rozvody vody po vaší zahradě můžete řešit buď prostřednictvím rozprašovacích postřikovačů anebo zvolit praktickou kapkovou závlahu, která vodu dostane přímo ke kořínkům rostlin. Kapkovací potrubí je vlastně taková hadice s perforacemi po přesně stanovených délkách, z jejichž otvorů vytéká voda. Nejde ale o jen tak ledajakou hadici. Vezmete-li ve snaze ušetřit obyčejnou zahradní hadici a proděravíte-li ji na několika místech, s největší pravděpodobnostní se dočkáte toho, že na jejím začátku voda poteče silným proudem a na konci se jí už nebude dostávat. Originální kapkovací potrubí je vybaveno speciálními membránami zasazenými do každé dírky, které se postarají o to, aby voda vytékala ze všech dírek po celé délce potrubí rovnoměrně. Závlahu tedy dostanete snadno i k nejzazšímu bodu vaší zahrady.

Zůstanete nad zemí anebo se vydáte raději pod zem?

Možností jak instalovat potrubí pro kapkovou závlahu je více. Mezi ty nejčastěji využívané patří zejména instalace nadzemního a podzemního potrubí. Každý systém má svá specifika. Například pro nadzemní pokládku potrubí není nutné rozkopat celou zahradu, na druhou stranu jsou rozvody náchylnější k poškození během sekání zahrady. Podzemní kapková závlaha vyžaduje použití bagru anebo pracné ruční kopání. Potrubí je potřeba osadit také speciálním druhem ochrany, který se postará o to, aby kořínky rostlin neprorůstaly do otvorů. Oba druhy zavlažovacích systémů však mají jedno společné. Potřebují silné čerpadlo pro závlahy, které jim umožní distribuovat vodu i do nejzazších zákoutí potrubí a dostat ji tak ke všem rostlinám, jejichž růst chcete vláhou podpořit.


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.