mulcovaci textilie

Usnadněte si péči o zahradu! Tipy od profi zahradníků

Mulčovací fólie, agrotextilie, netkaná textilie nebo také geotextilie. Jestli máte zahradu, určitě jste už tyto termíny slyšeli. Možná vám je doporučoval soused, který má mulčovací textilie pod okrasnými keři a chválí si, že nemusí vytrhávat plevel.  Ale možná jste o nich četli na zahrádkářském fóru, kde se vyskytly názory pro i proti využívání těchto fólií.

Jako to tedy je? Udělejte si názor podle našeho přehledu!

Zakládání zahrady nemusí zabrat všechny víkendy

Velkým pomocníkem mohou být agrotextilie v případě, že zakládáte zahradu nebo v ní děláte nějaké velké změny. Dost času zabere samotné plánování, kde budou záhony, kde trávník, kde ovocné stromy nebo okrasné keře. Pak vás čeká výběr sazenic, úprava místa, kam sázet a časté zalévání.

Jenže sazeničky nejsou po celé ploše zahrady, protože třeba chcete, aby se někde rozrostly, nebo plánujete do volných míst dát kačírek či mulčovací kůru. Plevel ale bývá rychlejší, než vy, a než si o víkendu uděláte čas na úpravy, objeví se všude, kde může. A vy pak trávíte víkendy vytrháváním těchto nezvaných hostů.

Právě v takových případech je ideálním řešením použití mulčovacích textilií. Jsou dostatečně pevné a nepropouští světlo, takže plevel nemá šanci prorazit ven. Pro sazeničky vytvoříte prostor jednoduše, stačí proříznout otvor ve tvaru kříže a tam rostlinu nebo keř zasadit. Samotná fólie samozřejmě není na velké ploše příliš estetická, proto profi zahradníci rádi používají na zasypání mulčovací kůru nebo kačírek.

Agrotextilie udrží jahody i dýně bez bláta, plevele a škůdců

Mulčovací textilie jsou skvělý pomocník pro pěstování jednoleté zeleniny jako jsou například dýně, melouny nebo cukety, ale využijete je s úspěchem i na záhonech s jahodami. Textilie totiž zabraňují odpařování vody z půdy a to je zvláště užitečné v suchých oblastech, kde může být nedostatek vlhkosti jedním z hlavních faktorů ovlivňujících úrodu.

Jak jsme zmínili už výše, další výhodou je omezení růstu plevele a také ochrana před škůdci. Kromě toho u jahod může mulčování pomoci snížit počet hnijících nebo zaplísněných plodů, protože zabraňuje kontaktu s vlhkou půdou.

Určitě také oceníte, že jahody i dýně můžete sklízet i po dešti, díky agrotextiliím se totiž vyhnete rozbahněnému záhonku.

Cestičky bez trávy zajistí tkané školkařské textilie

Naše poslední rada je pro ty z vás, kteří se rozhodli mít na zahradě cestičky vysypané štěrkem. Vypadá to krásně, upraveně, ale i tady vás může potrápit plevel nebo trávník, který se rozhodne rozšířit mimo původní plochu. Inspirujte se od profesionálů kteří používají jako podklad pod štěrk speciální tkanou školkařskou textilii! Je pevnější než netkaná, takže v pohodě vydrží zátěž a může se po ní chodit jak je libo.

Na co si dát pozor

Použití mulčovacích textilií na zahradě určitě šetří čas, ale nehodí se pro všechny záhony. Vynechte je tehdy, pokud plánujete pěstovat trvalky. Dlouhodobé používání mulčovací textilie totiž brání přirozenému rozvoji rostlin, a trvalky se pak nemohou rozrůstat do šířky a přirozeně se množit. To platí i pro odnožující se dřeviny, jako jsou půdopokryvné růže.

 I když mají agrotextilie pár nevýhod, výhody určitě převažují. Pokud chcete mít krásnou zahradu s minimem práce, určitě neváhejte a už letos je vyzkoušejte!


Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.