59352 01

Jednoduchost, harmonie a důmyslné kombinace přírodních prvků v japonských zahradách se rozšířily i za hranice ostrovního státu

Kořeny japonské zahradní architektury sahají až do 6. století. Již v té době se z japonských ostrovů začaly rozšiřovat po celém světě a kromě jiného i k nám do Evropy. Díky klid vyzařující meditativní atmosféře získaly oblibu po celém světě a některé prvky z nich jsou využívány i v běžných užitkových zahradách.

Základní princip japonské zahrady spočívá ve využití kamenů východní filozofie

Každá komponenta, která je v japonské zahradě využita, ať již jde o kámen, vodu či rostliny zde má své místo, které dává smysl. Nic se neděje náhodou. Zároveň při budování tohoto typu zahrady jde o to dostat do nich některé přírodní prvky ve zmenšeném měřítku. Najdete zde miniaturní vodopády, rokle, valy znázorňující kopce, chodníky představující mosty a podobně. Vše se snaží maximálně přiblížit realitě.

Přiveďte do vaší zahrady vodu

Jako zdroj vody v japonské zahradě poslouží k běžné zahradní jezírko, které s rostlinným aranžmá bude připomínat miniaturní přírodní jezero a ve spojení s chrliči vody či oblázky vystlaným korytem miniaturní řeky se stane zdrojem uklidňujícího vodního ševelení. O pohyb vody, její prokysličení a dostatek energie například pro vodopád či tok řeky se postará jezírkové čerpadlo, které lze jednoduše ukrýt mezi kameny tak, že nebude na první pohled vůbec vidět. Dejte ale pozor abyste umístěním čerpadla nepoškodili jezírkovou fólii. Její oprava je sice možná, ale poměrně komplikovaná.

Nechte se ve vlastní zahradě inspirovat japonskými prvky

Při zakládání japonské zahrady je lepší se spolehnout na odborníka. Vhodně zkombinovat jednotlivé prvky a přizpůsobit je dispozici prostoru vaší zahrady není jednoduché. Jestliže s japonskou zahradou přicházíte do styku poprvé, můžete se nechat pouze inspirovat některými jejími prvky ve vaší vlastní zahradě. Které to jsou?

  • Využití přírodě vlastních linií a tvarů namísto přesných geometrických vzorů.
  • Využití přírodních materiálů – kamenů, vody, písku, dřeva a rostlin.
  • Zakomponování exotických rostlin jako například jinanu, sakury, bambusu, břečťanu.
  • Začlenění vody jako přirozené součásti zahrady.
  • Doplnění zahrady o nejrůznější dekorace a zahradní nábytek v tradičním japonském stylu. Z materiálů lze opět využít kámen, bambus nebo ratan.

Jak bude reklama vypadat?
-
Kup si reklamu navždy pod tímto článkem jen za 100 Kč
Zobrazit formulář pro nákup

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.